Psubraty ODE Zrodla


. . . POMOC ZWIERZĘTOM DZIKO ŻYJĄCYM W MIEŚCIE . . .

Mieszkając w mieście rzadko zdajemy sobie sprawę, że w jego obrębie bytują także dzikie zwierzęta. Na terenie Łodzi znajdują 34 parki oraz 7 lasów komunalnych, które stanowią ostoję życia wielu gatunków dzikich zwierząt. Z rzadka zbłąkane osobniki pojawiać mogą się na terenie zabudowań ludzkich, częściej migają przed maskami samochodów kierowcom poruszającym się po drogach usytuowanych na skraju lasu czy innej połaci zieleni. Pod koła dostać mogą się żaby, jeże, ale też większe ssaki – sarny czy dziki. Jak możemy pomóc potrąconemu zwierzęciu? Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się ze specjalistycznymi służbami, które dzięki swojej wiedzy oraz odpowiedniemu sprzętowi będę w stanie pomóc rannemu zwierzęciu.

Gdzie dzwonimy?

. Oddział Dyspozycji Inżyniera Miasta Łodzi – zgłoszenia przyjmowane są całą dobę pod nr tel. 042 638 49 49

. Leśnictwo Miejskie Łódź – zgłoszenia przyjmowane są codziennie z wyjątkiem sobót i dni świątecznych w godz. 7-16 pod nr tel. 042 659 00 77, 042 659 02 49.

Jeśli w naszej okolicy pojawi się chore wolno żyjące zwierzę również możemy liczyć na wsparcie pracowników Leśnictwa. Zwierzęta niezdolne do życia w stanie wolnym w celu leczenia bądź zapewnienia im opieki przyjmowane są w wyżej wymienionych godzinach (w okresie wiosenno-letnim dodatkowo w godz. 19-20) w siedzibie przy ul. Łagiewnickiej 305.

Pomocą zwierzętom zajmuje się Pan Kamil Polański oraz lekarze Przychodni dla zwierząt „DOG”. W ewentualnym kontakcie z weterynarzami w przypadku pomocy zwierzętom dziko żyjącym pośredniczy Leśnictwo.

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie Leśnictwa: http://www.las.lodz.pl. . . STATYSTYKA POMOCY UDZIELONEJ ZWIERZĘTOM DZIKO ŻYJĄCYM PRZEZ LEŚNICTWO . . .

Statystyka za rok 2007:

Pracownicy Leśnictwa oraz wykonawcy robót leśnych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2007r. udzielili pomocy i opieki 457 zwierzętom w 381 zdarzeniach. Pomocy i opieki udzielono 266 zwierzętom będącym pod ochroną gatunkową, 154 zwierzętom łownym i 37 innym zwierzętom wolno żyjącym.
W omawianym okresie na terenie Miasta Łodzi udokumentowano 110 kolizji drogowych ze zwierzyna łowną. W kolizjach drogowych zginęło: 40 dzików, 48 saren i 22 lisy. Faktyczna ilość kolizji ze zwierzętami jest znacznie większa.

Ile było młodych, ile zabłąkanych, a ile znalazło się pod kołami samochodów ?

Ilość zwierząt:
• osobniki młodociane - 197
• inne (złamania, pogryzienia) - 93
• zabłąkane - 112
• kolizje drogowe - 55
Razem: 457

Ilość zgłoszeń:
• Osoby prywatne / Instytucje - 197
• Dyspozycja Inżyniera Miasta - 84
• Pracownicy Leśnictwa Miejskiego - 42
• Schronisko dla zwierząt - 11
Razem: 381


Opracowano na podstawie danych ze strony Leśnictwa: http://www.las.lodz.pl


 
strona główna
 
o projekcie
 
warsztaty
 
materiały dla nauczyciela
 
linki
 


kontakt
 

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
fax 42 291 14 50
e-mail: psubraty@zrodla.org
www.zrodla.org

dziękujemy


Projekt dofinansowany
ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.