Psubraty ODE Zrodla


. . . 10 PRZYKAZAŃ MĄDREGO OPIEKUNA . . .

Opracowała Pani Anna Gawryś, publikacja zapożyczona dzięki uprzejmości autorki ze strony internetowej: http://www.zwierzak-w-domu.info/, której lekturę serdecznie polecamy.

1. Nie kupuj zwierząt pod wpływem impulsu. Zanim zwierzę zawita pod Twój dach, dowiedz się, jakie obowiązki Cię czekają. Nigdy nie kupuj zwierząt na prezent – wiesz, co się dzieje z niechcianymi prezentami...

2. Nie kupuj zwierząt z niewiadomego Źródła. Nie pozwól zarabiać ludziom, którzy eksploatują zwierzęta dla zysku. Nie buduj popytu na krzywdę.

3. Jeśli nie jesteś profesjonalnym hodowcą, nie dopuszczaj do rozrodu swoich zwierząt. Psa, kota, fretkę i królika, niezależnie od płci, koniecznie wykastruj/ wysterylizuj. Tak będzie najlepiej dla jego zdrowia!

4. Poznaj potrzeby i zwyczaje Twojego zwierzęcia. Karm je karmą dobrej jakości. Nie przekarmiaj. Zadbaj, by Twój dom był bezpieczny dla zwierzęcia. Uwzględniaj zwierzę w swoich planach, na czas wyjazdów zapewnij mu dobrą opiekę.

5. Poświęcaj czas swojemu zwierzęciu. Gdy wracasz do domu, ono tęskni za Tobą bardziej niż telewizor.

6. Nie okazuj zwierzęciu agresji. Nie wyżywaj się na nim. Jeśli uważasz, że świat jest niesprawiedliwy i nieprzyjazny wobec Ciebie, to nie czyń go takim dla swojego zwierzaka.

7. Bądź wyrozumiały. Zwierzę czasem zrobi coś, co Ci się nie spodoba. Czasem nabrudzi,czasem coś zniszczy. Zrobi to z ciekawości, z nudów, dla zabawy lub ze stresu. Nie ze złośliwości. Dywan, kanapa i fotel mogą być piękne, drogie i pamiątkowe, ale nie będą odczuwać cierpienia, jeśli się ich pozbędziesz. Zwierzę tak.

8. Bądź uważny. Patrz i słuchaj, co zwierzę ma Ci do powiedzenia. Twoje zwierzę nie raz zadziwi Cię inteligencją, umiejętnością komunikacji i przywiązaniem – warto to dostrzec.

9. Nie pozwól by zwierzę cierpiało. Kontroluj jego zdrowie, badaj i lecz, gdy zachoruje. A gdy nie będzie już można mu pomóc, pozwól mu odejść bez bólu.

10. KOCHAJ! Ty masz rodzinę, przyjaciół, znajomych, pracę i hobby. Ono ma tylko Ciebie.
 
strona główna
 
o projekcie
 
warsztaty
 
materiały dla nauczyciela
 
linki
 


kontakt
 

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602
ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18
fax 42 291 14 50
e-mail: psubraty@zrodla.org
www.zrodla.org

dziękujemy


Projekt dofinansowany
ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.